Vishay PA16NP472MAB15
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 4700ohm, 48.5V, 20% +/-Tol, 500ppm/Cel, 1 Turn(s)
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PA16NP472MAB15.
IHS
Datasheet7 pages3 years ago
Farnell
Newark
element14 APAC
TME
Inventory History
3 month trend:
+204%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
TE ConnectivityCP16SH10IP06472IF
Rotary Potentiometer, Carbon, Cp16S Series, 4.7 Kohm, Linear, 1, 200 Mw, Through Hole Rohs Compliant: Yes
TE Connectivity7-1676003-0
Rotary Potentiometer, Carbon, Cp16S Series, 4.7 Kohm, Logarithmic, 1, 10 Mw, Through Hole Rohs Compliant: Yes
Res POT 5K Ohm 15% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turns 6.34mm (22.23 X 41.61mm) Solder Lug Panel Mount
Potentiometer Cermet Knob 1 Turn Power 1W Resistance 4.7 kOhms Panel P16 Series
Descriptions
Descriptions of Vishay PA16NP472MAB15 provided by its distributors.
Potentiometers 4.7Kohms 20% Linear Audio/Plastic black
Res Conductive Plastic POT 4.7K Ohm 20% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 16mm (16 X 24.5mm) Solder Lug Panel Mount Bulk
4.7K¦¸ ¡À20% 500mW ¡À500ppm/¡æ 48.5V 24.5mm
POT 4.7K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
POTENTIOMETER, 4K7; Track Resistance:4.7kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 10%; Voltage Rating:350V; Power Rating:500mW; Potentiometer Mounting:Panel; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Knob; Contact Resistance Variation +:2%; Contact Resistance Variation -:2%; Electrical Angular Rotation Tolerance +:10°; Electrical Angular Rotation Tolerance -:10°; End Resistance:1ohm; Insulation Resistance:10000000Mohm; Mechanical Angular Rotation Tolerance +:5°; Mechanical Angular Rotation Tolerance -:5°; Mounting Type:Panel; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Proof Voltage:2500V; Resistor Element Material:Variable Rotary Conductive Plastic; Rotation Electrical Angle:270°; Rotation Mechanical Angle:300°; Series:PA16; Temperature Coefficient:± 1000ppm/°C; Termination Type:Radial Lugs