Vishay CRCW02014M99FNED
Res Thick Film 0201 4.99M Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW02014M99FNED.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
element14 APAC
Farnell
Newark
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+73.74%
CAD Models
Download Vishay CRCW02014M99FNED symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-11-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0201FR-074M7L
Res Thick Film 0201 4.7M Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
CRCW FIXED RESISTOR 0201 (0603Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 5.11MOhm 0.05W 1/20W
MulticompMCRE000254
Res Thick Film 0201 4.7M Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/°C Epoxy Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0201FR-075M1L
50mW Thick Film Resistors ±1% ±200ppm/℃ 5.1MΩ 0201 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0201FR-075M11L
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0201 5.11MOhm 1% Paper T/R
PanasonicERJ-1GEJ515C
Res Thick Film 0201 5.1M Ohm 5% 1/20W -400ppm/°C to 150ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW02014M99FNED provided by its distributors.
0201 200PPM 4.99M Ohms 1% Thick Film Surface Mount Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.05W, 4990000ohm, 30V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0201
RES, 4M99, 1%, 0.05W, 0201, THICK FILM; Resistor Case Style: 0201 [0603 Metric]; Resistance: 4.99Mohm; Product Range: CRCW e3 Series; Voltage Rating: 30V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 50mW; Resistance Tolerance: ± 1%; Temperature Coefficient: ± 200ppm/K; Automotive Qualification Standard: -; Reel Quantity: 10000; Resistor Mounting: Surface Mount Device
Res, Thick Film, 4M99, 1%, 0.05W, 0201; Resistance:4.99Mohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:50Mw; Resistor Case/Package:0201 [0603 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:30V Rohs Compliant: Yes |Vishay CRCW02014M99FNED.