Vishay CMF6056R200FHEK
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 56.2ohm, 500V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CMF6056R200FHEK.
CAD Models
Download Vishay CMF6056R200FHEK symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Related Parts
MRS25 FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±1% ±50ppm/C 56.2Ohm 0.6W
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 56.2ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 56.2ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 56.2ohm, 300V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 56.2ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 52.3ohm, 300V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay CMF6056R200FHEK provided by its distributors.
Metal Film Resistors - Through Hole 1W 56.2ohms 1%
Axial Axial CMF 0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm 1W 56.2Ohms ±50ppm/C
RES 56.2 OHM 1W 1% AXIAL
CMF-60 56.2 1% T-2 EK e3