Texas Instruments SN74LV240ADW
Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC Tube
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments SN74LV240ADW.
Texas Instruments
Technical Drawing4 pages9 years ago
Official datasheet0 pages0 years ago
Technical Drawing4 pages10 years ago
Datasheet27 pages11 years ago
Datasheet18 pages14 years ago
Technical Drawing2 pages15 years ago
Datasheet17 pages18 years ago
Newark
element14 APAC
SHENGYU ELECTRONICS
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Case/Package
SOIC
SOIC
Number of Pins
20
Logic Function
Buffer, Inverter
Buffer, Inverter, Inverting
Buffer, Inverter, Inverting
Number of Elements
2
Number of Bits per Element
4
Low Level Output Current
16 mA
16 mA
16 mA
High Level Output Current
Propagation Delay
7.5 ns
7.5 ns
Min Supply Voltage
2 V
2 V
2 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 4 days ago)
Engineering Resources
View Evaluation kits and Reference designs for Texas Instruments SN74LV240ADW.
Related Parts
Texas InstrumentsSN74AHC240DWR
Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T/R
Texas InstrumentsCD74AC240M96
8¦ÌA 8 8 2 4 1.5V 5.5V 24mA Buffer,Inverting 24mA SOIC-20 , 12.8mm*7.52mm*2.35mm
Texas InstrumentsCD74AC240M
Descriptions
Descriptions of Texas Instruments SN74LV240ADW provided by its distributors.
20¦ÌA 8 8 2 4 2V 5.5V 16mA Buffer,Inverting 16mA SOIC-20 12.8mm*7.52mm*2.35mm
8-ch, 2V to 5.5V inverters with 3-state outputs 20-SOIC -40 to 125
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SOIC / Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SOIC