Texas Instruments LM4041D12ILP
1.2-V precision micropower shunt voltage reference with 1% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments LM4041D12ILP.
Texas Instruments
Technical Drawing4 pages1 year ago
Official datasheet0 pages0 years ago
Technical Drawing5 pages9 years ago
Datasheet30 pages11 years ago
Technical Drawing3 pages12 years ago
Datasheet2 pages19 years ago
Mouser
Newark
SHENGYU ELECTRONICS
element14
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
Max Output Current
12 mA
12 mA
12 mA
Min Input Voltage
10 V
Max Output Voltage
1.225 V
1.225 V
1.225 V
Tolerance
1 %
0.5 %
0.5 %
Temperature Coefficient
Cathode Current
75 µA
75 µA
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Engineering Resources
View Evaluation kits and Reference designs for Texas Instruments LM4041D12ILP.
Related Parts
Texas InstrumentsLM4041DILPR
Adjustable, precision micropower shunt voltage reference with 1% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Texas InstrumentsLM4041DILP
Texas InstrumentsLM4040D20ILPR
Fixed voltage, 45-µA, precision micropower shunt voltage reference 3-TO-92 -40 to 85
Descriptions
Descriptions of Texas Instruments LM4041D12ILP provided by its distributors.
150ppm/¡æ Fixed 12mA 20¦ÌVrms 1.225V 1.225V 80¦ÌA ¡À1% TO-92-3 4.83mm*3.43mm*3.68mm
V-Ref Precision 1.225V 25mA Automotive 3-Pin TO-92 Bulk
Shunt Voltage Reference; Topology:Shunt; Reference Voltage:1.2V; Reference Volt Tolerance ± mV:12mV; Temperature Coefficient:150 ppm; Voltage Reference Case Style:TO-92; No. of Pins:3; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C