TE Connectivity SMW551RJT
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 51ohm, 500V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 5329
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity SMW551RJT.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Datasheet9 pages5 years ago
Electro Sonic
TE Connectivity
Sager Electronics
Newark
Inventory History
3 month trend:
-0.43%
CAD Models
Download TE Connectivity SMW551RJT symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
TraceParts
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2009-05-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Related Parts
Res Thick Film 0201 51 Ohm 5% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity6-1676966-5
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 47ohm, 300V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 4122
TE ConnectivitySMW256RJT
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 56ohm, 300V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 2616
Res Thick Film 0201 47 Ohm 5% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
50mW Thick Film Resistors 25V ±5% ±200ppm/℃ 56Ω 0201 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-XGNJ510Y
Res Thick Film 01005 51 Ohm 5% 1/32W ±300ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity SMW551RJT provided by its distributors.
Res Wirewound 51 Ohm 5% 5W ±200ppm/C J-Lead SMD T/R
RES, 51R, 5%, 5W, WIREWOUND; Resistor Case Style: SMD; Resistance: 51ohm; Product Range: SMW Series; Voltage Rating: 500V; Resistor Element Material: Wirewound; Power Rating: 5W; Resistance Tolerance: ± 5%; Temperature Coeffici
Res, 51R, 0.1%, 5W, 5328, Wirewound; Resistance:51Ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:5W; Resistor Case/Package:5328 [13573 Metric]; Resistor Technology:Wirewound; Resistor Type:High Power; Product Range:Sm Series Rohs Compliant: Yes |Cgs Te Connectivity SMW551RJT
SMW5 51R 5% Resistance Value: 51 Ω Element Type: Wire Wound Resistor Type: Power Resistor Passive Component Tolerance: 5 % Power Rating: 5 W Smd Power Resistor: 7 Watt & 0.10-500 Ohm | 51 Ω Wire Wound Power Resistor 5 % | Part Number: SMW551RJT | Internal Number: 6-1879233-6 | TE Connectivity | CGS