TE Connectivity 3203X502P
Res Cermet Trimmer 5K Ohm 25% 1/20W 1(Elec)/1(Mech)Turn 1.9mm (3.4 X 3.5 X 2mm) J-Hook SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity 3203X502P.
IHS
Datasheet3 pages1 year ago
Electro Sonic
TE Connectivity
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-2.39%
CAD Models
Download TE Connectivity 3203X502P symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
TraceParts
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.50
Introduction Date2009-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
LTB Date2023-11-18
LTD Date2024-01-18
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
SMD 3mm Cermet Trimmer - Leadfree 3MM 5KOHMS 25% 0.1WATT OPEN FRM
Trimmer, Cermet, 0.15W, 5000ohm, 25% +/-Tol, 250ppm/Cel, 1 Turn(s), 1109
TE Connectivity1-1623920-3
Res Cermet Trimmer 5K Ohm 25% 0.15W 1(Elec)/1(Mech)Turns (4 X 4.8 X 2.6mm) Foot Print SMD T/R
TT Electronics23AR5KLFTR
Cermet trimmer potentiometer, 5 kΩ, 0.25 W, SMD, on top, 23AR5KLFTR
Trimmer, Cermet, 0.125W, 5000ohm, 200V, 20% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s), 1413
Resistor Trimmer 5k Ohm 20% 1/4 Watt 1 Turn 2.45mm J-Hook Surface Mount Embossed Tape and Reel
Resistor Trimmer 5k Ohm 20% 1/8 Watt 1 Turn 1.93mm Surface Mount Embossed Tape and Reel
Trimmer, Cermet, 0.25W, 5000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 1818
TT Electronics22AR5KLFTR
TT Electronics44WR5KLFTB
Trimmer, Cermet, 0.25W, 5000ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 9 Turn(s), 2019
TT Electronics44WR5KLFT7
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity 3203X502P provided by its distributors.
Avnet Japan
SMD CERMET TRIMMER RESTR W/ TAB TERM,5KOHM +/-20%.05W +/-100PPM/C TOPADJUST
Trimmer, Cermet, 0.05W, 5000ohm, 0.25% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s)
Trimmer, Smd, 5K; Track Resistance:5Kohm; No. Of Turns:1Turns; Potentiometer Mounting:Surface Mount Device; Product Range:3203X Series; Power Rating:50Mw; Resistance Tolerance:± 25%; Temperature Coefficient:± 250Ppm/°C; Automotive Rohs Compliant: Yes |Citec Te Connectivity 3203X502P