TDK VLS201610CX-1R0M
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Ferrite 2.14A 79mOhm DCR 0806 T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK VLS201610CX-1R0M.
IHS
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Introduction Date2015-01-08
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 3 years ago)
LTB Date2021-09-30
LTD Date2022-03-31
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Ferrite 2.4A 2010 T/R
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Ferrite 2.2A 1008 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Metal 2.42A 0.071Ohm DCR 0806 T/R
Inductor Power Shielded Multi-Layer 1uH 20% 1MHz Metal 2.5A 0.078Ohm DCR 1008 T/R
Inductor Power Chip Shielded Multi-Layer 1uH 20% 1MHz Ferrite 2.3A 0.063Ohm DCR 1008 T/R
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, Reflow soldering, 3030/1212
Descriptions
Descriptions of TDK VLS201610CX-1R0M provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0806
FIXED IND 1UH 2.14A 79 MOHM SMD
SMD / SMT Inductors (Coils), L=1μH, L x W x T :
Inductors For Power Circuits, Wound Ferrite
INDUCTOR, SHIELDED, 1UH, 2.52A, 20%