TDK B32652J1103J
Film Capacitor, Polypropylene, 1600V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.01uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK B32652J1103J.
IHS
Datasheet39 pages13 years ago
TME
Future Electronics
Newark
Farnell
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
CAPACITOR POLYPROPYLENE PP FILM, 0.01UF, 700V, 5%, RADIAL
Yageo GroupPHE450SB5100JR06
Cap Film 0.01uF 2000V PP 5%( 18 X 6.5 X 12.5mm) Radial Wound 15mm 105C Bulk
PanasonicECW-H16103JV
Capacitor;ECWH,Met Polyprop Film Cap,Radial,1600VDC,0.01uF,5%,Blk ST
PanasonicECW-HA3C103J
Film Capacitor, Polypropylene, 2000V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.01uF, Through Hole Mount
PanasonicECW-H12103JV
Film Capacitor, Polypropylene, 1250V, 5% +Tol, 5% -Tol, 10uF, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of TDK B32652J1103J provided by its distributors.
Cap Film 0.01uF 1600V PP 5% (18 X 9 X 17.5mm) Radial 15mm 110C Automotive Bulk
Film Capacitor; Capacitor Type:High Pulse; Capacitance:0.01µF; Capacitance Tolerance:± 5%; Series:MKP; Voltage Rating:1600VDC; Capacitor Dielectric Type:Polypropylene; Package/Case:9 x 17.5 x 18; Lead Spacing:15mm ;RoHS Compliant: Yes
CAPACITOR, 10NF, 1600V; Capacitor Dielectric Type:Polypropylene (PP); Capacitance:0.01µF; Capacitance Tolerance:± 5%; Voltage Rating:1600VDC; Life Time @ Temperature:200000 hours @ 40°C; Capacitor Case Style:Radial; Capacitor Mounting:Through Hole; Lead Spacing:15mm; Operating Temperature Range:-55°C to +100°C; SVHC:Dibutyl phthalate (DBP) (18-Jun-2010); Climatic Category:55/100/56; External Depth:17.5mm; External Length / Height:18mm; External Width:9mm; Flammability Rating:UL94V-0; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:100°C; Operating Temperature Min:-55°C; Package / Case:Radial; Terminal Type:Radial Leaded; Termination Type:Radial Leaded; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating VAC:700V; Voltage Rating VDC:1600V