Stackpole Electronics RMCF0805FT7K15
Res Thick Film 0805 7.15K Ohm 1% 0.125W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Stackpole Electronics RMCF0805FT7K15.
IHS
Datasheet13 pages2 years ago
Upverter
Master Electronics
Stackpole Electronics
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.24%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
7.15 kΩ
7.15 kΩ
7.15 kΩ
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2011-01-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
MCR FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 7.15kOhm 0.125W 1/8W
Res Thick Film 0805 7.15K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R