Stackpole Electronics RMCF0805FT35K7
Res Thick Film 0805 35.7K Ohm 1% 0.125W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Stackpole Electronics RMCF0805FT35K7.
Upverter
Master Electronics
Stackpole Electronics
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.45%
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
Resistance
35.7 kΩ
35.7 kΩ
35.7 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2011-01-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
MCR FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 35.7kOhm 0.125W 1/8W
Res Thick Film 0805 33K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0805FR-0733K2L
33.2 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Yageo GroupRC0805FR-0739K2L
39.2 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Yageo GroupRC0805FR-0736KL
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±1% 36kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 0805 36K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Stackpole Electronics RMCF0805FT35K7 provided by its distributors.
RMCF FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 35.7kOhm 0.125W 1/8W
RMCF Series 0805 35.7 kOhm 0.125 W ±1 % ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 35700ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805