Eaton MBG12P11
Circular Connector, 12 Contact(s), Male, Crimp Terminal, Plug
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton MBG12P11.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet20 pages9 years ago
IHS
element14 APAC
Factory Futures
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date2000-02-01
Related Parts
EatonMBG12P1
Circular Connector, 12 Contact(s), Female, Crimp Terminal, Plug
Clipper Circular Connectors 9P RECPT F/MALE CNTS
ITT / Cannon192900-0303
Conn Circular PIN 12 POS Crimp ST Cable Mount 12 Terminal 1 Port Individual
Amphenol Sine SystemsT3635000U
Connector M16 Circular PIN 12 Position Solder Straight Cable Mount 12 Terminal 1 Port
Amphenol Sine SystemsAHD16-9-96S
Conn Circular SKT 9 POS Crimp ST Cable Mount 9 Terminal 1 Port Automotive Bulk
Descriptions
Descriptions of Eaton MBG12P11 provided by its distributors.
12 POSITION PLUG INVERSE | Souriau-Sunbank by Eaton MBG12P-11
Connector Accessories Housing Straight Thermoplastic Black
Latch Lock,Plug Housing 12pin Thermoplastic Polyester
12 POSITION PLUG INVERSE MBG12P11
CONN PLUG HSG MALE 12POS INLINE
Circular Connector, Plug, 12 Position, Cable; Connector Type:Circular Industrial; Product Range:Souriau Bantamate Ii Mbg Series; Circular Connector Shell Style:Cable Mount Plug; No. Of Contacts:12Contacts; Circular Contact Type:- Rohs Compliant: Yes |Souriau-Sunbank / Eaton MBG12P11