Sensata PFE480D25
Relay SSR 15mA 32V DC-IN 25A 660V AC-OUT 4-Pin SIP Module
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Sensata PFE480D25.
IHS
Datasheet5 pages5 years ago
Sager Electronics
Sensata /Crydom
Electro Sonic
Master Electronics
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.95.00
Introduction Date1996-08-14
Related Parts
SensataPF480D25
Relay SSR 15mA 15V DC-IN 25A 660V AC-OUT 4-Pin SIP Module
SensataCWD4825
Relay;SSR;Zero-Switching;Cur-Rtg 25A;Ctrl-V 4-32DC;Vol-Rtg 48-660AC;Pnl-Mnt
SensataPF380D25
TRIGGER OUTPUT SSR 8541.40.95.00 Tin (Sn) RoHS Compliant Solid State Relay 80C 4000V 25A
MagnecraftW6425DSX-1
Relay, 48 to 480 VAC, Solid State, 25 A, SPST, 83, 250, 625, 520, 1150 A, 10 mA
Relay SSR 5mA 30V DC-IN 25A 528V AC-OUT 4-Pin
Descriptions
Descriptions of Sensata PFE480D25 provided by its distributors.
Solid state relay single phase [Crydom] PFE480D25 Solid state relay single phase
Solid State Relay PCB Mount, Zero Crossing SCR, 25 A rms, 32 V
Solid State Relays - PCB Mount PCB SIP SSR 660VAC /10A, 24VDC, ZC
Ic,Normally-Open Pc-Mount Solid-State Relay,1-Channel,Sip
SIP SSR - Ratings to 25A (forced air) @ 480 VAC - SCR output for heavy industrial loads - AC or DC control - Zero-crossing (resistive loads) or random-fire (inductive loads) output
SSR, SIP, 660VAC/10A, 24VDC, ZC; Load Current:25A; Switching Mode:Zero Crossing; Relay Terminals:Through Hole; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Control Voltage Type:DC; Input Voltage:15V DC to 32V DC; Load Voltage Range:48V AC to 660V AC