Rubycon 220TXW330MEFC18X35
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 220V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Rubycon 220TXW330MEFC18X35.
IHS
Datasheet4 pages13 years ago
element14 APAC
Farnell
CAD Models
Download Rubycon 220TXW330MEFC18X35 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount
United Chemi-ConEKXJ251ELL331MM45S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 250V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount
United Chemi-ConEKXJ251ELL331MM40S
330uF 250V ±20% 1.46A@120Hz Plugin,D18xL40mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
NichiconUCY2E331MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCY 250V 330muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
United Chemi-ConEKXJ201ELL331ML40S
Cap Aluminum Lytic 330uF 200V 20%( 16 X 40mm) Radial 7.5mm 1425mA 12000h 105C Automotive Bulk
KYOCERA AVXUCY2D331MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCY 200V 330muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Descriptions
Descriptions of Rubycon 220TXW330MEFC18X35 provided by its distributors.
Aluminium Electrolytic Capacitor, TXW Series, 330 - F, - 20%, 220 V, 18 mm, Radial Leaded RoHS Compliant: Yes
CAP ALUM 330UF 20% 220V RADIAL
CAP, 330µF, 220V, 20%