Renesas ID82C55A
CMOS Programmable Peripheral Interface | IC I/O EXPANDER 24B 40DIP
Production
Price and Stock
Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas ID82C55A.
IHS
Datasheet30 pages21 years ago
Datasheet30 pages21 years ago
Datasheet22 pages0 years ago
Integrated Device Technology
Augswan
DigiKey
iiiC
CAD Models
Model Info
Sourced byRenesas
Date of ReleaseAug 13, 2025
IPC CompliantIPC-7351B
Style Guide RevisionVersion 1.0 - Nov 1, 2024
Datasheet SourceVersion 11.00 - Dec 8, 2015
Verification
Inventory History
3 month trend:
-0.81%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
88,536
Authorized Distributors
4
Case/Package
DIP
PDIP
PDIP
Number of Pins
40
Interface
Parallel
Parallel
Frequency
8 MHz
8 MHz
Number of I/Os
24
Min Supply Voltage
4.5 V
4.5 V
4.5 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Min Operating Temperature
-40 °C
0 °C
0 °C
Max Operating Temperature
85 °C
70 °C
70 °C
Ambient Temperature Range High
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date1988-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date1992-07-05
LTD Date1993-07-05
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Through Hole RoHS Compliant Multiplexer Lead Free Switch IC 68dB 1.8kOhm 18V 1000ns
Descriptions
Descriptions of Renesas ID82C55A provided by its distributors.
Interface - I/O Expanders PERIPH PRG-I/O 5V 8MHZ 40CDIP IND