Panasonic ETQP5M2R5YFK
Power Choke Wirewound 2.5uH 20% 100KHz Metal 14A 8.4mOhm DCR Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ETQP5M2R5YFK.
IHS
Datasheet20 pages4 years ago
Future Electronics
Newark
Master Electronics
Factory Futures
Inventory History
3 month trend:
-52.18%
CAD Models
Download Panasonic ETQP5M2R5YFK symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Related Parts
General Purpose Inductor, 2.7uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 3939
Inductor Power Unshielded Wirewound 2.5uH 20% 1KHz 32Q-Factor Ferrite 5A 0.02Ohm DCR T/R
Inductor Power Wirewound 2.5uH 20% 1KHz 49Q-Factor Ferrite 5.5A 12mOhm DCR T/R
TAIYO YUDENLHL08TB2R7M
Ind Power 2.7uH 20% 7.96MHz 40Q-Factor Ferrite 3.5A RDL Ammo Pack
TAIYO YUDENLHL08NB2R7M
Ind Power 2.7uH 20% 7.96MHz 40Q-Factor Ferrite 3.5A RDL Bulk
Descriptions
Descriptions of Panasonic ETQP5M2R5YFK provided by its distributors.
WIREWOUND SMD INDUCTOR W/ METAL CORE,2.45 UH +/-20%WIREWOUND 14A IDC
General Purpose Inductor, 2.5uH, 20%, 1 Element, Metal Composite-Core, SMD, 3331
Choke Coil, 2.45 Uh, 4.5A, 20%, Full Reel; Inductance:2.45Μh; Rms Current (Irms):4.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):20.1A; Product Range:Pcc-M0854M Series; Dc Resistance Max:7.6Mohm; Product Length:8.5Mm Rohs Compliant: Yes |Panasonic ETQ-P5M2R5YFK