Panasonic ERJP03F3652V
Res Thick Film 0603 36.5K Ohm 1% 0.2W(1/5W) ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJP03F3652V.
IHS
Datasheet9 pages5 years ago
Panasonic
Newark
RS (Formerly Allied Electronics)
Electro Sonic
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-04-04
Related Parts
PanasonicERJ-PA3F3652V
Res Anti-Surge Thick Film 0603 36.5k Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
PanasonicERJ-P03F3742V
Res Thick Film 0603 37.4K Ohm 1% 0.2W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-P03F3572V
Res Thick Film 0603 35.7K Ohm 1% 0.2W(1/5W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
333.333mW Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 33kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 0603 39K Ohm 1% 1/3W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
TE ConnectivityCRGH0603F33K
Res High Power Thick Film 0603 33k Ohm 1% 1/5W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJP03F3652V provided by its distributors.
Resistor, thick film, SMD 0603 (1608), 36.5 kΩ, 0.2 W, ±1 %, ERJP03F3652V
Anti-Surge High Power Thick Film Chip Resistor, 36500 ½, 1 %, 0.2 W
Panasonic SCT
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.2W, 36500ohm, 150V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603
RES SMD 36.5 KOHM 1% 1/5W 0603
Panasonic ERJP03F3652V - Small & High Power Chip Resistors
Surface Mount Thick Film Resistor, Aec-Q200 Erj Series, 36.5 Kohm, 200 Mw, - 1%, 150 V Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-P03F3652V
RES, 36K5, 1%, 0.2W, 0603, THICK FILM; Resistor Case Style: 0603 [1608 Metric]; Resistance: 36.5kohm; Product Range: ERJP03 Series; Voltage Rating: 150V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 200mW; Resistance T
Resistor Type = Thick Film / Resistance kOhm = 36.5 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 200 / Body Length mm = 1.6 / Voltage Rating - DC V = 150 / Temperature Coefficient = ±200 ppm/°C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.45 / Body Width mm = 0.8 / Mounting Type = SMD / Qualification = AEC-Q200 / Resistor Case Style = 0603