Panasonic ERJ-P03F2372V
Res Thick Film 0603 23.7K Ohm 1% 0.2W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJ-P03F2372V.
IHS
Datasheet9 pages5 years ago
Panasonic
element14 APAC
Master Electronics
Farnell
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-04-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-PA3F2372V
Res Anti-Surge Thick Film 0603 23.7k Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
PanasonicERJP03F2492V
Res Thick Film 0603 24.9K Ohm 1% 0.2W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJP03F2212V
Res Thick Film 0603 22.1K Ohm 1% 0.2W(1/5W) ±200ppm/C SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 22K Ohm 1% 1/3W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Res Thick Film 0603 24K Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±100ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0603 22.1K Ohm 1% 0.33W(1/3W) 100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJ-P03F2372V provided by its distributors.
Resistor, thick film, SMD 0603 (1608), 23.7 kΩ, 0.2 W, ±1 %, ERJP03F2372V
Anti-Surge High Power Thick Film Chip Resistor, 23700 ½, 1 %, 0.2 W
Panasonic SCT
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.2W, 23700ohm, 150V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603
RES SMD 23.7 KOHM 1% 1/5W 0603
RES, 23K7, 1%, 0.2W, 0603, THICK FILM
Panasonic ERJP03F2372V - Small & High Power Chip Resistors
RES, 23K7, 1%, 0.2W, 0603, THICK FILM; Resistor Case Style: 0603 [1608 Metric]; Resistance: 23.7kohm; Product Range: ERJP03 Series; Voltage Rating: 150V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 200mW; Resistance T