Panasonic EEUHD1C682
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR HD 16V 6800muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic EEUHD1C682.
Newark
Datasheet3 pages10 years ago
Datasheet3 pages14 years ago
Master Electronics
TME
RS (Formerly Allied Electronics)
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2012-12-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicECA-1CHG682
Cap Aluminum 6800uF 16V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 1780mA 2000h 105°C Bulk
NichiconUVK1C682MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVK 16V 6800muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Cap Aluminum Lytic 6800uF 16V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2250mA 2000h 85C Bulk
KYOCERA AVXUKA1C682MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UKA 16V 6800muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
PanasonicECA-1CM682
Cap Aluminum 6800uF 16V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 1600mA 2000h 85°C Bulk
Descriptions
Descriptions of Panasonic EEUHD1C682 provided by its distributors.
Panasonic EEUHD1C682 - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
CAPACITOR, ALUM ELECTROLYTIC, CAP 6800 UF, TOL 20%,VOL-RTG 16 VDC, RADIAL,16X25,BULK
Cap Aluminum 6800uF 16V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1780mA 2000 hr 105°C Bulk
Avnet Japan
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 6800uF, Through Hole Mount
Aluminum Electrolytic Capacitors, 6800uF, , -55 to 105¡C
Panasonic SCT
6.8mF 16V ¡À20% 7.5mm 2000h@ 105¡ãC 1.78A@ 120Hz,2.047A@ 100 kHz ,D16xL25mm 16mm*25mm*27mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, 6800Uf, 20%, 16V, Radial; Capacitance:6800Μf; Voltage(Dc):16V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Esr:- Rohs Compliant: Yes |Panasonic EEU-HD1C682