Panasonic ECW-FE2W155K
Cap Film 1.5uF 450V PP 10%( 17.5 X 10 X 15.5mm) Radial Plastic Rectangular Can 15mm 105C Ammo
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ECW-FE2W155K.
IHS
Datasheet18 pages6 years ago
Panasonic
Newark
Electro Sonic
Panasonic SCT
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.25.00.70
Introduction Date2015-12-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Yageo GroupR71VN41504030K
Film Capacitor, Polypropylene, 520V, 10% +Tol, 10% -Tol, 1.5uF, Through Hole Mount
PanasonicECW-FD2W155K4
Cap Film 1.5uF 450V PP 10% (17.5 X 9.3 X 17.5mm) Radial 7.5mm 110C Ammo
PanasonicECW-FD2W155KB
Cap Film 1.5uF 450V PP 10% (17.5 X 9.3 X 17.5mm) Radial 7.5mm 110C Bulk
PanasonicECW-FD2W155K
Cap Film 1.5uF 450V PP 10% (17.5 X 9.3 X 12.5mm) Radial 15mm 110C Bulk
Yageo GroupR46KN415040P1M
Film Capacitor, Polypropylene, 560V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1.5uF, Through Hole Mount
Yageo GroupR46KN415000P1M
Descriptions
Descriptions of Panasonic ECW-FE2W155K provided by its distributors.
Film Capacitor, Polypropylene, 450V, 10% +Tol, 10% -Tol, 1.5uF, Through Hole Mount
Cap Film 1.5uF 450VDC PP 10% (17.5 X 10 X 15.5mm) Radial 15mm 105°C Bulk
Avnet Japan
Panasonic ECWFE2W155K - Film Capacitors (Electronic Equipment Use)
Film Chip Capacitor, 450V, 3.3µF, -40 to +105 ¡C, RoHS
Panasonic SCT
CAP, 1.5µF, 450V, 10%, PP; Capacitance: 1.5µF; Voltage Rating: 450V; Capacitor Dielectric Type: PP (Polypropylene); Capacitance Tolerance: ± 10%; Product Range: ECWFE Series; Capacitor Case Style: -; Capacitor Terminals: Radial
Capacitor, Film, Pp, 1.5Uf, 450V, Rad; Dielectric Type:Metallized Pp; Capacitor Case/Package:Radial Box - 2 Pin; Capacitance:1.5Μf; Capacitance Tolerance:± 10%; Voltage(Ac):84V; Voltage(Dc):450V; Capacitor Mounting:Through Hole Rohs Compliant: Yes |Panasonic ECWFE2W155K