Panasonic 16SVPF560MX
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 560 uF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.018 ohm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic 16SVPF560MX.
IHS
Datasheet6 pages6 years ago
Upverter
Panasonic
TME
Panasonic SCT
Inventory History
3 month trend:
-4.88%
CAD Models
Download Panasonic 16SVPF560MX symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Stock
6,265
Authorized Distributors
6
Capacitance
560 µF
560 µF
560 µF
Case/Package
3333
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
18 mΩ
10 mΩ
10 mΩ
Life (Hours)
5000 hours
5000 hours
Ripple Current
195 mA
260 mA
260 mA
Height - Seated (Max)
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of Panasonic 16SVPF560MX provided by its distributors.
Cap Aluminum Polymer 560uF 16VDC 20%( 8 X 10mm) SMD 0.018 Ohm 3900mA 5000h 105C T/R
Panasonic 16SVPF560MX - Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors (OS-CON)
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Surface Mount, 3333
16V 560uF Polymer ±20% 18mΩ 195mA@120Hz SMD,D8xL10.5mm Polymer Aluminum Capacitors ROHS
Cap, 560Uf, 16V, Alu Elec, Polymer, Smd; Capacitance:560Μf; Voltage(Dc):16V; Capacitor Case/Package:Radial Can - Smd; Esr:0.018Ohm; Lifetime @ Temperature:5000 Hours @ 105°C; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Solder Rohs Compliant: Yes |Panasonic 16SVPF560MX