Nichicon UBT2A331MHD8
Cap Aluminum Lytic 330uF 100V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 1790mA 5000h 125C Automotive Bulk
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UBT2A331MHD8.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
ODG (Origin Data Global)
RS (Formerly Allied Electronics)
TME
Inventory History
3 month trend:
-12.17%
CAD Models
Download Nichicon UBT2A331MHD8 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2012-05-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
NichiconUBT1H331MHD8
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UBT 50V 330muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicEEUEB1V331
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR EB 35V 330muF 卤20% 0.394Dia 10.00mm
PanasonicEEUEB1E331
Capacitor Aluminum Electrolytic 330uF 25 Volt 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 255mA 10000h 105C Bulk
PanasonicEEUFR1H331L
Panasonic EEUFR1H331L - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
NichiconUCS2D331MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCS 200V 330muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
KYOCERA AVXUCS2C331MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCS 160V 330muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon UBT2A331MHD8 provided by its distributors.
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 330UF 100 V, BT SERIES 5000H 16 X 31.5MM
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount
330¦ÌF 100V ¡À20% 7.5mm 5000h@ 125¡ãC 1.79A@ 100 kHz,895mA@ 120Hz 5101-4 16mm*31.5mm*33.5mm
High Temperature Range, For Industrial equipment(125degC) Lead Type, 330 μ F, 100 V, RoHS
Nichicon SCT
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL