Nichicon UBT1E331MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UBT 25V 330muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UBT1E331MPD.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Nichicon SCT
Newark
Future Electronics
CAD Models
Download Nichicon UBT1E331MPD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Capacitance
330 µF
330 µF
330 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
75 mΩ
75 mΩ
Life (Hours)
5000 hours
5000 hours
Ripple Current
472.5 mA
472.5 mA
472.5 mA
Height - Seated (Max)
18.0086 mm
18.0086 mm
18.0086 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConEGXL250ELL331MJ16S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF
United Chemi-ConELXZ250ELL331MJC5S
330uF 25V 90mΩ ±20% 380mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
United Chemi-ConELXY250ELL331MJ16S
LXY Series 330 uF 25 V ±20 % Through Hole Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR YXG 25V 330muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
PanasonicEEUFR1E331
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FR 25V 330muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
PanasonicEEUFR1E331B
Panasonic EEUFR1E331B - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
Descriptions
Descriptions of Nichicon UBT1E331MPD provided by its distributors.
330uF 25V 卤20% 472.5mA@120Hz Plugin,D10xL18mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount
Capacitor Alum Elect, 330Uf, 25V, 20%, Radial; Capacitance:330Μf; Voltage(Dc):25V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Pc Pin; Lifetime @ Temperature:1000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:5Mm; Product Length:-Rohs Compliant: Yes |Nichicon UBT1E331MPD