Nichicon PCG0E221MCL1GS
Polymer Aluminum SMD Capacitors 2.5V 220uF 105 C Radial Leaded Low
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon PCG0E221MCL1GS.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Newark
Nichicon SCT
CAD Models
Download Nichicon PCG0E221MCL1GS symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2007-04-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConAPXA2R5ARA221MF60G
Cap Aluminum Polymer 220uF 2.5V 20% (6.3 X 5.7mm) SMD 0.025 Ohm 2500mA 2000h 105°C T/R
Wurth Elektronik875105244013
WCAP-PSLP Aluminum Polymer Capacitors
KYOCERA AVXRPS0G221MCN1GS
220UF 4V DC POLYMER ALUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, PS SERIES 2000H 8(DIA.)X6.7MM
United Chemi-ConAPXA2R5ARA221MF55G
Cap Aluminum Polymer 220uF 2.5V 20% (6.3 X 5.2mm) SMD 0.025 Ohm 2500mA 2000h 105°C T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, Surface Mount, 2626
KYOCERA AVXPCG0G221MCL1GS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 4V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, Surface Mount, 2121
Descriptions
Descriptions of Nichicon PCG0E221MCL1GS provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 2.5V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, Surface Mount, 2121
CAP ALUM POLY 220UF 20% 2.5V SMD
Higher Capacitance Chip Type, 220 μF, RoHS
Nichicon SCT
Capacitor Alum Elect, 220Uf, 2.5V, 20%, Smd, Full Reel; Capacitance:220Μf; Voltage(Dc):2.5V; Capacitor Case/Package:Radial Can - Smd; Esr:0.03Ohm; Lifetime @ Temperature:5000 Hours @ 85°C; Capacitance Tolerance:± 20% Rohs Compliant: Yes |Nichicon PCG0E221MCL1GS