Murata NPH15S2405EIC
DC DC CONVERTER 5.1V 15W / Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5.1V 3A 18V - 36V Input
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata NPH15S2405EIC.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Sager Power Systems
Future Electronics
Ciiva
Newark
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-03-07
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-09-29
LTD Date2024-04-30
Related Parts
Murata Power SolutionsNPH25S2405EIC
Module DC-DC 24VIN 1-OUT 5.1V 5A 25W 6-Pin Tube
Murata Power SolutionsNPH10S2405EIC
DC DC CONVERTER 5.1V 10W / Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5.1V 1.96A 18V - 36V Input
Murata Power SolutionsNPH15S2412EIC
DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 15W, Hybrid
Recom PowerRP15-2415SF
15W DC/DC-Converter 'POWERLINE' 2 x1 1.6kV reg 2; V. In: 18-36; V. Out: 15; mA. Out: 1000
6W DC/DC-Converter 'ECONOLINE' DIP24 10kV reg 2:1; V. In: 18-36; V. Out: 05; mA. Out: 1000
3.5W DC/DC-Converter 'ECONOLINE' DIP24 10kV reg 2; V. In: 18-36; V. Out: 05; mA. Out: 700
Descriptions
Descriptions of Murata NPH15S2405EIC provided by its distributors.
NPH Series 24VIN 1-OUT 5.1V 3A 15W 6-Pin DC/DC Converters
Isolated DC/DC Converters - Through Hole 15W 24V-5V DIP DC/DC
DC-DC CONV, ISO POL, 1 O/P, 15W, 3A, 5.1
CONV DC/DC 15W 24VIN 5.1VOUT DIP
5.1V 3A 18V~36V Plugin Power Modules ROHS
IC REG LIN NEG ADJ 200MA 6WSON
DC-DC CONVERTER, ISO POL, 1 O/P, 15W, 3A, 5.1V; Power Supply Applications:ITE; DC / DC Converter Type:DIP; Input Ratio:2:1; Output Power Max:15W; No. of Outputs:1 Output; Output Voltage - Output 1:5.1V; Output Current - Output 1:3A RoHS Compliant: Yes