Murata LQM31PN1R0MC0L
Inductor Power Chip Shielded Multi-Layer 1uH 20% 1MHz Ferrite 1.1A 175mOhm DCR 1206 T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata LQM31PN1R0MC0L.
Ciiva
Datasheet3 pages5 years ago
Datasheet3 pages6 years ago
Datasheet2 pages6 years ago
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2010-02-17
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 5 years ago)
LTB Date2017-09-30
LTD Date2018-03-31
Manufacturer Lifecycle StatusDISCONTINUED (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
TAIYO YUDENMBKK1608T1R0M
Inductor Power Chip Wirewound 1uH 20% 1MHz Metal 1.15A 0.15Ohm DCR 0603 T/R
Inductor Power Shielded Multi-Layer 1uH 20% 1MHz Ferrite 1.3A 0.11Ohm DCR 0805 T/R
Ind Power Chip Shielded Multi-Layer 1uH 20% 1MHz Ferrite 1.4A 0806 T/R
Inductor Power Chip Shielded Multi-Layer 1uH 20% 1MHz Ferrite 0.8A 0.238Ohm DCR 0805 T/R
Inductor Power Chip Shielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Ferrite 2.78A 0.048Ohm DCR 1212 T/R
Descriptions
Descriptions of Murata LQM31PN1R0MC0L provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, Reflow soldering,, 3216/1206
POWER INDUCTORS - MULTILAYER, SIZE 1206, IMPEDANCE @ 100MHZ 1RUH
FIXED IND 1UH 1.1A 140 MOHM SMD
Fixed Inductors 1206 1.0uH 20%