Murata GCM188R71C274KA37D
Cap Ceramic 0.27uF 16V X7R 10% Pad SMD 0603 125C Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GCM188R71C274KA37D.
Newark
Datasheet2 pages5 years ago
Geoflip
Ciiva
TME
Inventory History
3 month trend:
+90.29%
CAD Models
Download Murata GCM188R71C274KA37D symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
270 nF
270 nF
270 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0603
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
800 µm
800 µm
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2010-10-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
CAP CER 0.27UF 16V X7R 0603 / 0.27 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
16V 270nF X7R ±10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
0805 0.27 uF 16 V ±10 % Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
50V 270nF X7R ±10% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
16V 270nF X7R ±5% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Descriptions
Descriptions of Murata GCM188R71C274KA37D provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.27uF, Surface Mount, 0603
0603 (1608Metric) CERAMIC CAPACITOR GCM 16V 0.27muF ±10% X7R
Cap, Aec-Q200, 0.27Uf, 16V, Mlcc, 0603 Rohs Compliant: Yes |Murata Manufacturing Co., Ltd. GCM188R71C274KA37D
Chip Capacitance (Mlcc) 0603 270nF ±10% 16V X7R