Multicomp MCSR06X9103FTL
Res Sulfur Resistant Thick Film 0603 910k Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Multicomp MCSR06X9103FTL.
IHS
Datasheet10 pages6 years ago
3 month trend:
-14.57%
Stock
52,719
Resistance
910 kΩ
910 kΩ
910 kΩ
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2019-09-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0603 910K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0603 910K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0603FR-07910KL
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 910kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC0603FR-07910KL
Res Anti-Sulfured Thick Film 0603 1M Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Res General Purpose Thick Film 0603 1M Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Multicomp MCSR06X9103FTL provided by its distributors.
Avnet Japan
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 910000ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Surface Mount Thick Film Resistor, Mcsr 06 Series, 910 Kohm, 100 Mw, - 1%, 75 V Rohs Compliant: Yes |Multicomp Pro MCSR06X9103FTL
RES, 910K, 1%, 0.1W, 0603, THICK FILM; Resistor Case Style: 0603 [1608 Metric]; Resistance: 910kohm; Product Range: MCSR 06 Series; Voltage Rating: 75V; Resistor Element Material: Ceramic; Power Rating: 100mW; Resistance Toler