Littelfuse 15KPA160A
15KPA Series - 15000W Axial Leaded Transient Suppression (TVS) Diode, P600, RoHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Littelfuse 15KPA160A.
IHS
CAD Models
Download Littelfuse 15KPA160A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Related Parts
Littelfuse15KPA180A
Littelfuse15KPA200A
Littelfuse15KPA170A
BournsSMBJ150A
TVS Diode Single Uni-Dir 150V 600W 2-Pin SMB / TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
BournsSMAJ150A
TVS Diode Single Uni-Dir 150V 400W 2-Pin SMA T/R / TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AC
BournsSMCJ150A
TVS Diode, Unidirectional, 150 V, 243 V, DO-214AB (SMC), 2 Pins
Descriptions
Descriptions of Littelfuse 15KPA160A provided by its distributors.
Littelfuse SCT
Trans Voltage Suppressor Diode, 15000W, 160V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon
15kW 58.4A 2¦ÌA 258.6V 178.7V 160V 195.7V Unidirectional Axial TVS ROHS
TVS DIODE 160VWM 258.6VC AXIAL
Tvs Diode; Tvs Polarity:Unidirectional; Reverse Stand-Off Voltage Vrwm:160V; Breakdown Voltage Range:178.7V To 195.7V; Clamping Voltage Vc Max:258.6V; Peak Pulse Current Ippm:58.4A; Diode Case Style:Axial Leaded; No. Of Pins:2 Rohs Compliant: Yes |Littelfuse 15KPA160A