Littelfuse 15KPA110A
15KPA Series - 15000W Axial Leaded Transient Suppression (TVS) Diode, P600, RoHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Littelfuse 15KPA110A.
Newark
Datasheet6 pages5 years ago
Datasheet5 pages14 years ago
Datasheet5 pages16 years ago
Datasheet5 pages17 years ago
TME
Burklin Elektronik
Littelfuse SCT
Fuses Unlimited
Inventory History
3 month trend:
-1.63%
CAD Models
Download Littelfuse 15KPA110A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Littelfuse15KPA120A
Littelfuse15KPA130A
Littelfuse15KPA85A
BournsSMBJ120A
Trans Voltage Suppressor Diode, 600W, 120V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AA
BournsSMCJ110A
Diode TVS Single Uni-Dir 110V 1.5KW 2-Pin DO-214AB
BournsSMBJ100A
Trans Voltage Suppressor Diode, 600W, 100V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AA
Descriptions
Descriptions of Littelfuse 15KPA110A provided by its distributors.
Littelfuse SCT
Trans Voltage Suppressor Diode, 15000W, 110V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon
TVS Diode Single Uni-Dir 110V 15KW 2-PinCase P-600 Ammo
TVS DIODE 110VWM 178.6VC AXIAL
110V 15KW 84.5A 178.6V 122.9V P-600-2
Tvs Diode; Breakdown Voltage Range:122.9V To 134.5V; Clamping Voltage Vc Max:178.6V; Diode Case Style:Axial Leaded; No. Of Pins:2; Peak Pulse Current Ippm:84.5A; Power Dissipation Pd:8W; Reverse Stand-Off Voltage Vrwm:110V Rohs Compliant: Yes |Littelfuse 15KPA110A