Yageo Group C1206C393K1RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 100V .039uF X7R 1206 10%
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C1206C393K1RACTU.
IHS
Datasheet27 pages2 years ago
Farnell
Upverter
Arrow Electronics
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
13,420
Authorized Distributors
5
Capacitance
39 nF
39 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1206
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
900 µm
940 µm
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2008-01-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
Cap Ceramic 0.039uF 100V X7R 10% Pad SMD 1206 125C T/R