Fastron PISM-101M-04
General Purpose Inductor, 100uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 5138
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Fastron PISM-101M-04.
IHS
Datasheet1 page3 years ago
Master Electronics
Burklin Elektronik
SOS electronic
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Fastron PISM-101M-04 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.4000
Introduction Date2012-02-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 40Q-Factor Ferrite 1.3A 0.27Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 14Q-Factor Ferrite 1.25A 0.3Ohm DCR T/R
TAIYO YUDENNR10050T101M
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A 0.2717Ohm DCR T/R
TAIYO YUDENNS10145T101MNA
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 1.25A 0.24Ohm DCR T/R
Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 1.25A T/R
Power Inductors - SMD FIXED IND 100UH 1.2A 280 MOHM
Descriptions
Descriptions of Fastron PISM-101M-04 provided by its distributors.
Inductor Power Molded/Unshielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A 0.28Ohm DCR Automotive T/R
Fastron PISM-101M-04 Inductor SMD 100 µH 0.28 Ω 1.2 A 1 pc Surface Mount
Surface Mount Power Inductor 100uH 20% 0.280 Ohm 1.2A Taped/Reel 750 QTY