Eaton DRA73-470-R
WireWound SMD Inductor w/ Ferrite Core; 47 uH +/-20% WireWound 1.1A Idc
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton DRA73-470-R.
Master Electronics
Datasheet12 pages9 years ago
Datasheet5 pages10 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
Inventory History
3 month trend:
+2.36%
CAD Models
Download Eaton DRA73-470-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Related Parts
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 1.1A T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 1.3A 0.299Ohm DCR 2424 T/R