Cornell Dubilier CDV16FF821JO3
Mica Capacitor, Mica, 1000V, 5% +Tol, 5% -Tol, 70ppm/Cel TC, 0.00082uF, Through Hole Mount, 4617
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cornell Dubilier CDV16FF821JO3.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
Newark
New Yorker Electronics
Sager Electronics
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
+59.06%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
4,081
Authorized Distributors
5
Capacitance
820 pF
820 pF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
1 kV
1 kV
Tolerance
5 %
5 %
Temperature Coefficient
70 ppm/°C
Military Standard
Height - Seated (Max)
12.7 mm
12.7 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.29.00.20
Introduction Date2001-07-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Cornell DubilierCDV19FF821JO3F
Mica Capacitor, Mica, 1000V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0/+70ppm/Cel TC, 0.00082uF, Through Hole Mount
Cornell DubilierCDV19FF821JO3
Cornell DubilierCD19FD821JO3F
Mica Capacitor, Mica, 500V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0/+70ppm/Cel TC, 0.00082uF, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Cornell Dubilier CDV16FF821JO3 provided by its distributors.
Snubber and RF Application, Mica Capacitors, Higher dV/dt Capability and Flatter Insertion Loss 1000V
Mica HV Snubber Capacitors 1000V 820
MICA1000V | Cornell-Dubilier CDV16FF821JO3
Radial CDV16 350V 820pF ±5% 70ppm/C