Cornell Dubilier CD15FC821FO3F
Mica Capacitor, Mica, 300V, 1% +Tol, 1% -Tol, 0/+70ppm/Cel TC, 0.00082uF, Through Hole Mount, 4721
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cornell Dubilier CD15FC821FO3F.
IHS
Datasheet13 pages3 years ago
Newark
New Yorker Electronics
Electro Sonic
Sager Electronics
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,799
Authorized Distributors
4
Capacitance
820 pF
820 pF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
300 V
300 V
Tolerance
1 %
1 %
Temperature Coefficient
70 ppm/°C
70 ppm/°C
Military Standard
Not
Height - Seated (Max)
9.906 mm
9.906 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.29.00.20
Introduction Date2002-09-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Cornell DubilierCD15FC751FO3
Mica Capacitor, Mica, 300V, 1% +Tol, 1% -Tol, 0/+70ppm/Cel TC, 0.00075uF, Through Hole Mount
Cornell DubilierCD19FD821FO3F
Cap Mica 820pF 500V 1% (16.5 X 5.3 X 13mm) Radial 8.7mm 125C
Cornell DubilierCD15FC751JO3F
Mica Capacitor, Mica, 300V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0/+70ppm/Cel TC, 0.00075uF, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Cornell Dubilier CD15FC821FO3F provided by its distributors.
Mica Radial Lead Capacitors 820pF 300V +/-1%
Mica Capacitors, Standard Dipped 300V
MICA300V | Cornell-Dubilier CD15FC821FO3F
Silver Mica Capacitor 820Pf, 300V, 1%, Radial; Capacitance:820Pf; Voltage(Dc):300V; Capacitance Tolerance:± 1%; Capacitor Terminals:Pc Pin; Lead Spacing:5.9Mm; Capacitor Case/Package:Radial Leaded; Product Length:11.9Mm Rohs Compliant: Yes |Cornell Dubilier CD15FC821FO3F