Cornell Dubilier 228CKS025M
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR CKS 25V 2200muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cornell Dubilier 228CKS025M.
New Yorker Electronics
Datasheet3 pages4 years ago
IHS
Electro Sonic
Newark
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-33.97%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2000-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConESMG250ELL222MK25S
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 2200UF, 25V, 20%, RADIAL
KYOCERA AVXUVR1E222MHD
Capacitor Aluminum Electrolytic 2200uF 25 Volt 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1550mA 2000h 85C Bulk
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR PK 25V 2200muF 卤20% 0.492Dia 12.50mm
KYOCERA AVXUVR1E222MHD1TO
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 25V 2200muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2200uF, Through Hole Mount
PanasonicECA-1EM222
Cap Aluminum 2200uF 25V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1200mA 2000h 85°C Bulk
Descriptions
Descriptions of Cornell Dubilier 228CKS025M provided by its distributors.
CKS Series 2200 uF 25 V ±20% Through Hole Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
CAPACITOR, AL ELECTROLYTIC, 25 WVDC, +/-20, RADIAL LEADED, 0.18 AT 120 HZ, -40 C
Capacitor;Al Electrolytic;2200uF;25VDC;20%;Radial;12.5mmDia.;25.0mmL;32VDC
Cap Aluminum Lytic 2200uF 25V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 0.136 Ohm 1800mA 2000h 85C
Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 2200uF 25V 20%
2.2mF 25V ¡À20% 5mm 136¦¸@ 120Hz 2000h@ 85¡ãC 1.8A@ 120Hz,2.52A@ 100kHz 12.5mm*25mm*26.5mm
Aluminum Electrolytic Capacitor 2200Uf, 25V, 20%, Radial; Capacitance:2200Μf; Voltage(Dc):25V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:pc Pin; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 85°C; Polarity:polar; Lead Spacing:5Mm Rohs Compliant: Yes