Coilcraft SER2011-901MLB
General Purpose Inductor, 0.9uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 7636
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
FarnellSER2011-901MLB01Cut Tape
23h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft SER2011-901MLB.
Upverter
element14 APAC
CAD Models
Download Coilcraft SER2011-901MLB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
1
Inductance
900 nH
900 nH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
1.34 mΩ
1.34 mΩ
Q Factor
Test Frequency
100 kHz
100 kHz
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-07-05
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Wurth Elektronik744355090
WE-HCI SMT Flat Wire High Current Inductor
Wurth Elektronik744355182
Power Choke Shielded Wirewound 820nH 20% 100KHz 27A 900uOhm DCR T/R
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 0.82uH 20% 100KHz Powdered Iron 15A 0.0055Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft SER2011-901MLB provided by its distributors.
Power inductor, high current, 10% tol, SMT, RoHS