Coilcraft 1812CS-333XJLC
General Purpose Inductor, 33uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1812
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 1812CS-333XJLC.
Coilcraft Direct
Farnell
Newark
Inventory History
3 month trend:
+31.88%
CAD Models
Download Coilcraft 1812CS-333XJLC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
General Purpose Inductor, 33uH, 5%, 1 Element, Ceramic-ferrite-Core, SMD, 1008
General Purpose Inductor, 33uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0805
Ind RF Choke Bobbin Core 33uH 5% 2.5MHz 50Q-Factor Ferrite 255mA AXL Bag
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 33uH 5% 2.52MHz 25Q-Factor Ferrite 110mA 7.1Ohm DCR 1008 T/R
33 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 110 mA 7.1Ohm Max 1008 (2520 Metric)
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 1812CS-333XJLC provided by its distributors.
Fixed Inductors 1812CS AEC-Q200 33 uH 5 % 0.15 A
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS
Chip Inductors . 1812CS (4532)
INDUCTOR, 33UH, 5%, 20MHZ, RF, SMD; Inductance: 33µH; Product Range: 1812CS Series; DC Current Rating: 145mA; High Frequency Inductor Case: 1812 [4532 Metric]; Inductor Construction: Wirewound; DC Resistance Max: 13.5ohm; Inductance Tolerance: ± 5%; Self Resonant Frequency Min: 20MHz; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019); Automotive Qualification Standard: AEC-Q200; Inductor Case Style: 1812 [4532 Metric]