Coilcraft 0603CS-R11XGLU
General Purpose Inductor, 0.11uH, 2%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Classic Components0603CS-R11XGLU428
2d
Summit Electronics0603CS-R11XGLUContact
>1wk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0603CS-R11XGLU.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Coilcraft Direct
Newark
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
428
Authorized Distributors
0
Inductance
110 nH
110 nH
110 nH
Tolerance
2 %
2 %
2 %
Current Rating
300 mA
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
610 mΩ
610 mΩ
610 mΩ
Q Factor
32
Test Frequency
150 MHz
150 MHz
150 MHz
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2002-12-10
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-03-01
LTD Date2021-03-01
Related Parts
Inductor RF Chip Wirewound 110nH 2% 150MHz 32Q-Factor Ceramic 250mA 730mOhm DCR 0603 T/R
Inductor RF Wirewound 0.12uH 2% 150MHz 32Q-Factor Ceramic 0.24A 0.75Ohm DCR 0603 T/R
Fixed Ind 100Nh 260Ma 660 Mohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon AISC-0603-R10G-T
General Purpose Inductor, 0.12uH, 2%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0805
Inductor RF Chip Wirewound 100nH 2% 100MHz 35Q-Factor Air 270mA 550mOhm DCR 0805 Embossed T/R
Inductor RF Chip Wirewound 120nH 2% 100MHz 40Q-Factor Air 320mA 400mOhm DCR 0805 Embossed T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0603CS-R11XGLU provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 2% tol, SMT, RoHS
INDUCTOR, 110NH, 2%, 1.35GHZ, RF, SMD
INDUCTOR, RF, 110NH, 2%,1.35GHZ, SMD; Product Range:AEC-Q200 0603CS Series; Inductance:110nH; Inductance Tolerance: 2%; High Frequency Inductor Case:0603 [1608 Metric]; Self Resonant Frequency Min:1.35GHz; DC Resistance Max:0.61ohm;;RoHS Compliant: Yes