Broadcom HCPL-814-500E
Optocoupler Ac-in 1-CH Transistor Dc-out 4-PIN PDIP SMD T/r
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Broadcom HCPL-814-500E.
Newark
Datasheet7 pages18 years ago
Datasheet6 pages21 years ago
X-ON
Inventory History
3 month trend:
-8.84%
CAD Models
Download Broadcom HCPL-814-500E symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.80.00
Introduction Date2002-03-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Diodes Inc.LTV-814S-TA1
Optocoupler Ac-In 1-Ch Transistor Dc-Out 4-Pin Pdip Smd T/R |Lite-On LTV-814S-TA1.
Diodes Inc.LTV-814S
LTV Series Single Channel 35 V 5000 Vrms Transistor Output Optocoupler SMT DIP-4
Diodes Inc.LTV-816S
LTV Series Single Channel 80 V 5000 Vrms Transistor Output Optocoupler SMT-DIP-4
Optocoupler Collector-emitter breakdown voltage: 70 V Input forward current: 60 mA
California Eastern LaboratoriesPS2501AL-1-F3-W-A
Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Embossed T/R
Descriptions
Descriptions of Broadcom HCPL-814-500E provided by its distributors.
AC Input-Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 5000V Isolation
Optocoupler, 1 Channel, Surface Mount DIP, 4 Pins, 50 mA, 5 kV, 20 %
Optocoupler; No. of Channels:1; Isolation Voltage:5000Vrms; Optocoupler Output Type:Transistor; Input Current Max:20mA; Output Voltage Max:35V; Package/Case:4-SOIC; CTR Max:300%; CTR Min:20%; Forward Current:20mA ;RoHS Compliant: Yes