Broadcom ACPL-827-300E
Optocoupler, Transistor Output, 2 Channel, Surface Mount DIP, 8 Pins, 50 mA, 5 kV, 50 %
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Broadcom ACPL-827-300E.
IHS
Datasheet12 pages9 years ago
HQonline
Newark
iiiC
Inventory History
3 month trend:
-8.24%
CAD Models
Download Broadcom ACPL-827-300E symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.80.00
Introduction Date2006-10-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Diodes Inc.LTV-826S
LTV Series Dual Channel 80 V 5000 Vrms Transistor Output Optocoupler SMT-DIP-8
Diodes Inc.LTV-827S
LTV Series Dual Channel 35 V 5000 Vrms Transistor Output Optocoupler SMT - DIP-8
Diodes Inc.LTV-827S-TA1
VishayILD1-X009
Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Tube
IsocomISP825XSM
Optocoupler DC-IN 2-CH Darlington DC-OUT 8-Pin PDIP SMD
Descriptions
Descriptions of Broadcom ACPL-827-300E provided by its distributors.
Avnet Japan
Transistor Output Optocoupler, 2-Element, 5000V Isolation
Optocoupler Collector-emitter breakdown voltage: 70 V Operating temperature: -30...100 °C Approvals: UL / CSA / VDE Package: PDIP-8GW Input forward current: 50 mA
OPTOCOUPLER, SMD, 2X, TRANSISTOR O/P; No. of Channels:2; Isolation Voltage:5kV; Optocoupler Output Type:Phototransistor; Input Current:20mA; Output Voltage:70V; Opto Case Style:SMD; No. of Pins:8; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Approval Bodies:CSA, IEC / EN / DIN EN; Current If CTR:5mA; Current Transfer Ratio Max:600%; Current Transfer Ratio Min:50%; Fall Time tf:3µs; Operating Temperature Range:-30°C to +100°C; Output Current:30mA; Output Type:Phototransistor; Rise Time:4µs