Bourns CRL1206-FW-R620ELF
Res Thick Film 1206 0.62 Ohm 1% 1/4W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns CRL1206-FW-R620ELF.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
element14 APAC
Newark
Burklin Elektronik
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-25.38%
CAD Models
Download Bourns CRL1206-FW-R620ELF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-11-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-8RQFR62V
Res Thick Film 1206 0.62 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRL1206FR-070R62L
Res Thick Film 1206 0.62 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRL1206FR-070R56L
250mW Thick Film Resistors ±1% 560mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-8RQFR68V
Res Thick Film 1206 0.68 Ohm 1% 1/4W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRL1206FR-070R6L
250mW Thick Film Resistors ±200ppm/℃ ±1% 600mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE Connectivity / AMP4-2176056-4
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 0.62ohm, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Descriptions
Descriptions of Bourns CRL1206-FW-R620ELF provided by its distributors.
Avnet Japan
Res Thick Film 1206 0.62 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Resistor, thick film, SMD 1206 (3216), 620 mΩ, 0.25 W, ±1 %, CRL1206-FW-R620ELF
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 0.62ohm, 0.5568V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR CRL 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 0.25W 1/4W 620mOhm ±200ppm/C
THICK FILM SMNT FIXED RESISTOR 1206 CASE 620MOHM +/-1%.25W +/-200PPM/C
SMD Resistor 1206 620mΩ ±1% 250mW ±200ppm/℃
SMD Chip Resistors 0.62 ohm 1%
Res, 0R62, 1%, 0.25W, 1206, Thick Film; Resistor Case Style:1206 [3216 Metric]; Resistance:0.62Ohm; Product Range:Crl Series; Voltage Rating:-; Resistor Element Material:Thick Film; Power Rating:250Mw; Resistance Tolerance:± 1%; Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. CRL1206-FW-R620ELF
Resistor Type = Thick Film / Resistance mOhm = 620 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 125 / Power Rating mW = 250 / Body Length mm = 3.2 / Temperature Coefficient = ±200 ppm/°C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.6 / Body Width mm = 1.6 / Mounting Type = SMD / Resistor Case Style = 1206