TT Electronics 72PMR250KLF
Trimmer, Cermet, 0.5W, 250000ohm, 200V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s)
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TT Electronics 72PMR250KLF.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
Sager Electronics
Electro Sonic
CAD Models
Download TT Electronics 72PMR250KLF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.50
Introduction Date2000-10-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Trimmer, Cermet, 0.5W, 250000ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s)
TT Electronics72PR250KLF
250 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
TT Electronics68XR250KLF
Trimmer, Cermet, 0.5W, 250000ohm, 200V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 20 Turn(s), 3824
TT Electronics68WR250KLF
Descriptions
Descriptions of TT Electronics 72PMR250KLF provided by its distributors.
Res Cermet Trimmer 250K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn (9.53 X 9.53 X 4.75mm) Pin Thru-Hole Box
72 Series 3/8 inch Square 250 kOhm ±10 % Single-Turn Trimming Potentiometer
Trimmer Sealed : Single-Turn/Box Rohs Compliant: Yes |Tt Electronics/bi Technologies 72PMR250KLF
Trimmer Resistors - Through Hole 3/8 Squ 250K 10%
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN TOP
Single Turn Thru Hole Trimmers 3/8 Squ 250K 10%