Intel / Altera EPM570GT100C5N
CPLD MAX II Family 440 Macro Cells 1879.7MHz 0.18um Technology 1.8 Volt 100-Pin TQFP
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Intel / Altera EPM570GT100C5N.
IHS
Datasheet297 pages3 years ago
Future Electronics
element14
Farnell
iiiC
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Malaysia, Taiwan, USA, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.01
Introduction Date2004-02-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Intel / AlteraEPM570T100I5N
CPLD MAX® II Family 440 Macro Cells 201.1MHz 0.18um Technology 3.3V 100-Pin TQFP Tray
Intel / AlteraEPM570T100C5N
CPLD MAX II Family 440 Macro Cells 201.1MHz 0.18um Technology 2.5V/3.3V 100-Pin TQFP
Intel / AlteraEPM570T100I5
CPLD MAX II Family 440 Macro Cells 1879.7MHz 0.18um Technology 2.5 Volt3.3 Volt 100-Pin TQFP
Descriptions
Descriptions of Intel / Altera EPM570GT100C5N provided by its distributors.
ALTERA - EPM570GT100C5N - CPLD, MAX II, 570 ELEMENTS, TQFP100
CPLD, MAX II, 570 ELEMENTS, TQFP100; CPLD Type: FLASH; No. of Macrocells: 440; No. of I/O's: 76I/O's; Logic Case Style: TQFP; No. of Pins: 100Pins; Frequency: 201.1MHz; Supply Voltage Min: 1.71V; Supply Voltage Max: 1.89V; Propa