Yageo Group RC0603JR-0782KL
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±5% 82kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
IHS
Datasheet11 페이지2년 전
Upverter
Newark
element14 APAC
Future Electronics
재고 내역
3개월간의 트렌드:
-9.50%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
EE Concierge
심벌풋프린트
SnapEDA
심벌풋프린트
다운로드
Ultra Librarian
다운로드
캐드 모델 다운로드 시 새 탭으로 파트너 사이트가 열립니다.
Authorized Distributors
6
Resistance
82 kΩ
82 kΩ
82 kΩ
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
공급망
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-07-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
관련 부품
Yageo GroupRC0603FR-0782KL
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 82kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC0603FR-0782KL
Res Thick Film 0603 82K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0603FR-1382KL
Res Thick Film 0603 82K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0603 82K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 75K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 82.5K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
설명
RES 82K OHM 5% 1/10W 0603 / 82 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC Series 0603 0.1 W 82 kOhm ±5% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
GENERAL PURPOSE CHIP RESISTOR Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 82000ohm, 75V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR RC 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.1W 1/10W 82kOhm ±100ppm/C
Resistor SMD [YAGEO] RC0603JR-0782KL Resistor SMD
Resistor; Thick Film; 0603; 82K; 5%; 1/10W
RESISTOR, RC21 0603 82K; Resistance:82kohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:0.1W; Voltage Rating:50V dc; Series:RC21; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; Resistor Element Type:Thick Film; Resistor Case Style:0603; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC; Case Style:0603; External Length / Height:1.6mm; Temperature Coeff. +:200ppm/°C; Temperature Coeff. -:200ppm/°C; Tolerance, +:5%; Tolerance, -:5%; Voltage Rating DC:50V; External Depth:0.55mm; External Width:0.8mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Max Operating Temperature:155°C; Min Temperature Operating:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Reel Quantity:5000; Termination Type:SMD; Lead Spacing:0.4mm