Infineon IPB029N06N3GATMA1
OptiMOS™3 Power-Transistor Features Ideal for high frequency switching and sync. rec.
EOL
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
IHS
Datasheet11 페이지15년 전
Datasheet11 페이지15년 전
재고 내역
3개월간의 트렌드:
+26.53%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
EE Concierge
심벌풋프린트
SnapEDA
풋프린트
3D다운로드
Ultra Librarian
심벌풋프린트
다운로드
캐드 모델 다운로드 시 새 탭으로 파트너 사이트가 열립니다.
공급망
Country of OriginMalaysia, Mexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-12-11
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-09-30
LTD Date2027-03-31
관련 부품
Trans MOSFET N-CH 60V 90A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
167W 20V 2.2V 59nC@ 4.5V 1N 60V 3.4m¦¸@ 10V 90A 10nF@ 30V TO-263 , 10mm*9.25mm*4.4mm
Transistor MOSFET N-Channel 60V 100A 7-Pin TO-263 T/R
N-Channel 60 V 7 mOhm Surface Mount PowerTrench Mosfet D2PAK-3
Power MOSFET, P Channel, 60 V, 55 A, 0.015 ohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
P-Channel Power MOSFET, QFET®, -60 V, -27 A, 70 mΩ, D2PAK
설명
Power Field-Effect Transistor, 120A I(D), 60V, 0.0029ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AB
MOSFET, N-CH, 60V, 120A, TO-263-3; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 120A; Drain Source Voltage Vds: 60V; On Resistance Rds(on): 0.0023ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs: 10V; Threshold Voltage Vgs: 3V; Power Dissipation Pd: 188W; Transistor Case Style: TO-263; No. of Pins: 3Pins; Operating Temperature Max: 175°C; Product Range: OptiMOS 3 Series; Automotive Qualification Standard: -; MSL: MSL 1 - Unlimited; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
OptiMOS™ 60 V is a perfect choice for synchronous rectification in switched mode power supplies (SMPS) such as those found in servers and desktops and tablet charger.In addition these devices can be used for a broad range of industrial applications including motor control, solar micro inverter and fast switching DC-DC converter.