Infineon IPP80N06S2L11AKSA2
55V, N-Ch, 11 mΩ max, Automotive MOSFET, TO-220, OptiMOS™, PG-TO220-3, RoHS
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
在庫履歴
3か月間の傾向:
+0.00%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
EE Concierge
シンボルフットプリント
代替部品
Price @ 1000
Stock
92,664
Authorized Distributors
2
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
TO-220-3
TO-220-3
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
55 V
Continuous Drain Current (ID)
80 A
80 A
Threshold Voltage
Rds On Max
10.7 mΩ
11 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)
20 V
20 V
Power Dissipation
158 W
158 W
Input Capacitance
2.075 nF
2.65 nF
サプライチェーン
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2006-06-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-03-15
LTD Date2020-09-15
関連部品
onsemiFDP3205
Trans MOSFET N-CH 55V 100A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail
InfineonAUIRF3504
Automotive Q101 40V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a TO-220AB Package, TO220-3, RoHS
STMicroelectronicsSTP80NF70
Trans MOSFET N-CH 68V 98A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube / MOSFET N-CH 68V 98A TO-220AB
Trans MOSFET N-CH 55V 77A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Trans MOSFET N-CH 55V 80A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB
STMicroelectronicsSTP100N6F7
N-channel 60 V, 4.7 mOhm typ., 100 A STripFET F7 Power MOSFET in a TO-220 package
説明
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 55V 80A Automotive AEC-Q101 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
OPTIMOS POWER-TRANSISTOR Power Field-Effect Transistor, 80A I(D), 55V, 0.0147ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; Automotive AEC Q101 qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green package (lead free); Ultra low Rds(on); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 55V (on) in planar technology; highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: Valves control; Solenoids control; Lighting; Single-ended motors