United Chemi-Con APXG160ARA561MHA0G
Cap Aluminum Polymer 560uF 16VDC 20% (8 X 10mm) SMD 0.018 Ohm 3900mA 15000h 105°C T/R
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
IHS
Datasheet2 pagine4 anni fa
JRH Electronics
Electro Sonic
Future Electronics
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Capacitance
560 µF
560 µF
560 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
SMD/SMT
3333
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
18 mΩ
18 mΩ
18 mΩ
Life (Hours)
15000 hours
5000 hours
Ripple Current
3.9 A
195 mA
195 mA
Height - Seated (Max)
10.3124 mm
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2013-05-09
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-03-01
LTD Date2025-03-01
Parti correlate
United Chemi-ConAPXG200ARA561MJA0G
Cap Aluminum Polymer 560uF 20VDC 20% (10 X 10mm) SMD 0.018 Ohm 4100mA 15000h 105C T/R
United Chemi-ConAPXA2R5ARA561MH70G
Cap Aluminum Polymer 560uF 2.5V 20% (8 X 6.7mm) SMD 0.023 Ohm 3100mA 2000h 105°C T/R
Cap Aluminum Polymer 560uF 10VDC 20% (10 X 8mm) SMD 0.02 Ohm 3600mA 2000h 105C Automotive T/R
KYOCERA AVXRPS0J561MCN1GS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Surface Mount, 3333
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 2.5V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Surface Mount, 2626
United Chemi-ConAPXK2R5ARA561MF61G
Cap Aluminum Polymer 560uF 2.5VDC 20%( 6.3 X 5.8mm) SMD 0.016 Ohm 3500mA 1000h 105C T/R
Descrizioni
Descrizioni di United Chemi-Con APXG160ARA561MHA0G fornite dai suoi distributori.
PXG Series 16 V 560 uF ±20 % Surface Mount Polymer Aluminum Capacitor
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Surface Mount, 3333
16V 560uF Polymer ±20% 18mΩ 3.9A@100kHz SMD,D8xL10.3mm Polymer Aluminum Capacitors ROHS