STMicroelectronics STM32L151RBT6ATR
Ultra-low-power ARM Cortex-M3 MCU with 128 Kbytes Flash, 32 MHz CPU, USB
Schede tecniche e documenti
ODG (Origin Data Global)
Datasheet130 pagine8 anni fa
Upverter
SHENGYU ELECTRONICS
STMicroelectronics
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-3.08%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
EE Concierge
SimboloImpronta
SnapEDA
Impronta
3DScarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
LFQFP
LFQFP
Number of Pins
64
Core Architecture
ARM
ARM
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
32 MHz
32 MHz
32 MHz
Number of I/Os
3
Interface
USB
USB
Memory Type
FLASH
FLASH
Memory Size
128 kB
128 kB
Min Supply Voltage
1.8 V
1.8 V
1.8 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
3.6 V
Peripherals
POR, WDT
POR, WDT
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.25
Introduction Date2014-02-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
STMicroelectronicsSTM32L100RBT6TR
Ultra-low-power 32-bit Value Line ARM Cortex-M3 MCU with 128 Kbytes Flash, 32 MHz CPU, LCD, USB
STMicroelectronicsSTM32L100RBT6A
STMicroelectronicsSTM32L100RBT6
Descrizioni
Descrizioni di STMicroelectronics STM32L151RBT6ATR fornite dai suoi distributori.
MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 128kB Flash 64-Pin LQFP T/R
RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, CORTEX-M3 CPU, 32MHz, CMOS, PQFP64
STMICROELECTRONICS STM32L151RBT6ATR 32 Bit Microcontroller, Ultra Low Power, ARM Cortex-M3, 32 MHz, 128 KB, 32 KB, 64 Pins, LQFP
MCU, 32BIT, CORTEX-M3, 32MHZ, LQFP-64
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP / ARM® Cortex®-M3 series Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
MCU, 32BIT, CORTEX-M3, 32MHZ, LQFP-64; Product Range: STM32 L1 ARM Cortex-M3 Microcontrollers; Architecture: ARM Cortex-M3; No. of Bits: 32bit; CPU Speed: 32MHz; Program Memory Size: 128KB; RAM Memory Size: 32KB; No. of Pins: 64Pins; MCU Case Style: LQFP; No. of I/O's: 51I/O's; Embedded Interface Type: I2C, SPI, USART, USB; Supply Voltage Min: 1.8V; Supply Voltage Max: 3.6V; MSL: MSL 3 - 168 hours; SVHC: No SVHC (17-Dec-2015)