Infineon IPB180N04S400ATMA1
40V, N-Ch, 0.98 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK 7pin, OptiMOS™-T2, PG-TO263-7, RoHS
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IPB180N04S400ATMA1.
IHS
Datasheet9 pagine10 anni fa
Newark
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+6.55%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
Supply Chain
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-04-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Parti correlate
SQM200N04-1M1L-GE3 N-CHANNEL MOSFET TRANSISTOR, 200 A, 40 V, 7-PIN TO-263
30V, N-Ch, 0.95 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK 7pin, OptiMOS™-T2, PG-TO263-7, RoHS
STMicroelectronicsSTH320N4F6-6
In a Pack of 5, N-Channel MOSFET, 200 A, 40 V, 8-Pin H2PAK STMicroelectronics STH320N4F6-6
40V, N-Ch, 1.6 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK 7pin, OptiMOS™-T2, PG-TO263-7, RoHS
40V, N-Ch, 1.5 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK 7pin, OptiMOS™-T2, PG-TO263-7, RoHS
STMicroelectronicsSTH270N4F3-6
STH270N4F3-6 N-channel MOSFET Transistor, 180 A, 40 V, 8-Pin H2PAK
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IPB180N04S400ATMA1 fornite dai suoi distributori.
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 40V 180A Automotive 7-Pin(6+Tab) D2PAK T/R
Power MOSFET, N Channel, 40 V, 180 A, 0.98 Milliohms, TO-263, 7 Pins, Surface Mount
MU Transistor N-MOSFET 40V 180A 1mOhm TO263
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; AEC qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green product (RoHS compliant); Ultra low Rds(on); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 40V (on); highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T2 40V addresses all kind of EPS motor control, 3-phase and H-bridge motors, HVAC fan control, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control.; Thus OptiMOS-T2 40V products based on Infineons advanced trench technology will be the benchmark for next generation of automotive applications in energy efficiency, CO2 reduction, e-drives.